"Edgefield County as it Happens"

Sections
Headlines
Opinion

Obituaries
Sports
Crime Blotter
Happenings
Country Cooking
Wandering Minds
Classifieds
Birthdays 
On The Record
Church Listings
Archives

Featured Columns
Pastor Howle
Editor's Column



Below Ad not linked


Registered Sex Offenders for Edgefield County

Contact us
Contact Info
Phone:
803-634-0964 day
803-279-5041 eve
803-279-8943 fax

Mail to
EdgefieldDaily.com
PO Box 972
Edgefield SC
29824


Archived Columns
Carl Langley
Wise Tech Tips
Dr. Skip Myers
School System
EC District Office
School Board
Strom Thurmond

Charter Schools
Fox Creek

Private Schools

Wardlaw Academy

Public Offices
Edgefield County
Edgefield
Johnston
Trenton

Political
State and Federal Legislative Contacts

Local Political Parties
Republican Party
Democrat Party
Rep Women of EC

Chamber of Commerce
Edgefield County Chamber

Historical

Edgefield Genealogical
Society



News links    
The Citizen News
The Jail Report
Aiken Standard

North Augusta Star
The State
Augusta Chronicle
Atlanta  Journal
United Press
Associated Press
FOX News
Reuters
CNS News
WorldNet Daily
Newsmax
Drudge Report
GoogleNews
Yahoo!News
New York Times
New York Post
Los Angeles Times
Washington Times
Washington Post








Sorting USA Announces Winners in First Show

web posted February 28, 2014

WESTSIDE Sorting USA would like to thank everyone who joined us at our first horse show this past weekend. We really enjoyed it and had a great turnout with a lot of competitors! We wanted to take a moment to announce the top three, check-earning, places for each class. The event had to be postponed due to the ice storm, but was met with better conditions last weekend.

YOUTH DIVISION:
1st Lauren Locklair with 9 cows in 108.11 seconds
2nd Mitchell Reece with 9 cows in 109.21 seconds
3rd Carmen Lowe with8 cows in 116.3 seconds

BEGINNER DIVISION:
1st Rod Hein with 14 cows in 169.04 seconds
2nd Laura Regan with 8 cows in 148.6 seconds
3rd Shane Byerly with 7 cows in 103.92 seconds

The 3D DIVISION is separated into three groups 1D, 2D, and 3D. The winners are teams.
1D:1st Eddie Braxton and Stacey Higdon with 20 cows in 102.95 seconds
2nd Susie Wallin and Jay Jordan with 20 cows in 115.07 seconds
3rd Susie Wallin and Mike Emerson with 18 cows in 113.23 seconds

2D:1st Troy Buzhardt and Lou Ruberto with 15 cows in 113.65 seconds
2nd Bobby Bleckley and Tara Slatton with 12 cows in 113.65 seconds
3rd Laura Regan and Troy Buzhardt with 11 cows in 115.17 seconds

3D:1st Jamey Tatum and Melody Hicks with 13 cows in 101.01 seconds
2nd Tyla Tatum and Jamey Tatum with 13 cows in 106 seconds
3rd Jay Jordan and Lou Ruberto with 8 cows in 96.42 seconds

The ROUND ROBIN DIVISION was also divided into three groups.
GROUP 1: 1st Tyla Tatum with 38 cows in 494.18 seconds
2nd Tara Slatton with 37 cows in 413.99 seconds
3rd Charlie Herrick with 34 cows in 392.49 seconds

GROUP 2: 1st Melody Hicks with 37 cows in 375.23 seconds
2nd Troy Buzhardt with 32 cows in 364.08 seconds
3rd Stacey Higdon with 29 cows in 277.99 seconds

GROUP 3: 1st Jamey Tatum with 35 cows in 320.14 seconds
2nd Katie Humphries with 34 cows in 324.61 seconds
3rd Susie Wallin with 26 cows in 230.73 seconds







For all past articles please visit our Archives

Copyright 2014 - All material is property of Edgefield Daily and/or parent company ECL and cannot be reproduced, rewritten or redistributed without expressed written permission.